zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Betakaroteny: Jakou plní funkci v těle a má smysl užívat doplňky stravy?

Veronika Matoušová
29.07.2022

V období, kdy slunce začne hřát a přijde to pravé léto, roste zájem a spotřeba doplňků stravy podporující zdravé opálení. Může to být užitečné, ovšem je potřeba hlídat množství i kvalitu. Nejčastěji se setkáte s doplňky obsahující betakaroten. Jak tato látka funguje? A z čeho ji získat i pomocí pouhé stravy?

Betakaroten patří do skupiny pigmentů zvaných karotenoidy, přičemž je hlavním prekurzorem vitamínu A. Bývá produkován rostlinami, které zbarvuje do žluta, oranžova až červena. Stejně jako vitamín A také betakaroten je rozpustný v tucích, ne ve vodě.

Zdroje betakarotenu napoví jejich barva

Podle barvy jednotlivých potravin z oblasti ovoce a zeleniny snadno poznáte, v čem je betakaroten obsažen. Mezi nejbohatší zdroje betakarotenu patří mrkve, dýně, oranžové a červené papriky, rajčata, meruňky, nektarinky, broskve nebo mango. Najdete ho ale také ve špenátu nebo brokolici. Celkově se karotenoidy vyskytují také v živočišných zdrojích, například mohou za zbarvení masa z lososa nebo vaječného žloutku. Aby tělo dokázalo vstřebat dostatečné množství těchto antioxidantů, je dobré takové potraviny konzumovat společně s tuky. Pak se absorpce betakarotenu zvýší až na 60 %. Typickým příkladem je mrkev připravená na másle nebo rostlinném oleji.

Co všechno v těle dokáže betakaroten

Betakaroten má kromě funkce prekurzoru vitamínu A také jiné „úkoly“ v těle. Zejména působí jako antioxidant, a tedy pomáhá bojovat proti volným radikálům. Pozitivní vliv má také na zrak. Je také dobrou ochranou před fotooxidací, protože potlačuje negativní vliv volných radikálů, které vznikají v kůži důsledkem UV záření. Pozor, neznamená to, že když užíváte betakaroten, nemusíte používat opalovací krémy. Příznivý vliv má také na imunitní systém, který posiluje.

Kolik betakarotenu přijímat a kdo by ho měl užívat více

Doporučená denní dávka betakarotenu se pohybuje u dospělých osob v rozmezí od 6 do 15 mg. Než ale sáhnete po doplňku stravy, zkuste do své stravy přidat více ovoce a zeleniny. To vám zajistí dostatek všech karotenoidů, navíc v přirozené formě. Předávkování betakarotenem se projeví zejména zažloutlou či oranžovou barvou kůže. Tyto příznaky ale odezní po dočasném vysazení karotenů ze stravy. Riziko nezdravého předávkování je však minimální.

Existují ale skupiny osob, které by měly přijímat více betakarotenu. Řeč je například o kuřácích nebo ženách užívajících orální antikoncepci. Různé studie již prokázaly také spojitost vyšších dávek betakarotenu s prevencí srdečních chorob a některých typů rakoviny. Naopak užívání betakarotenu ve formě doplňku stravy se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám nebo dětem.

Potřebujeme vůbec doplněk stravy?

Váháte-li, zda užívat betakaroten v podobě doplňku stravy, pak si nejprve zhodnoťte, jaká je vaše aktuální strava. Odborníci se shodují, že pokud denně přijímáte dostatek ovoce a zeleniny s obsahem betakarotenu, doplňky stravy již nepotřebujete. Během užívání jinak než stravou může dojít k nežádoucímu zvýšení retinolu v krvi. Vyšší příjem syntetického betakarotenu může také snižovat či zvyšovat účinky některých léků. Mezi ně patří například léky na snížení cholesterolu nebo léčbu zácpy. Pozor také při dlouhodobě zvýšené konzumaci alkoholu, může dojít při užívání betakarotenu k interakci, v rámci které dojde ke zvýšení rizika poškození jater.

Zdroje: www.bezpecnostpotravin.cz, www.vitalweb.cz
 

Autor: Veronika Matoušová

Trápí vás svalové křeče? Víme, co je příčinou a jak jim předcházet
Největší mýty a fakta o pitném režimu

Další články