zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Dehydratace u starších osob

Veronika Tůmová
12.08.2018

Pečujete o seniora a rozčiluje vás, že ho nedokážete přinutit dostatečně pít? Nejste v tom sami. Nedostatečný pitný režim je u starších lidí opravdu velmi častý jev a může za to hned několik faktorů. Nedostatek tekutin může být však v těchto extrémně horkých dnech závažný problém.

Přimět staršího člověka, aby si osvojil dodržování pitného režimu během dne, a to i během dne tropického, to je někdy skutečný oříšek. Přesto je velmi zásadní, abychom svou snahu nevzdávali a příjem tekutin u člověka, o kterého v těchto letních dnech pečujeme, měli pod kontrolou.

Proč senioři nechtějí pít?

Většina seniorů pije velmi málo, případy dehydratace jsou tak v těchto dnech na denním pořádku zdravotnických zařízení. Proč tomu tak je? Hlavní příčinou je jistě menší pocit žízně, který senioři pociťují, ale také nezvyk mít neustále po ruce láhev s vodou a myslet na pití jako na něco skutečně důležitého, protože dříve nebyl v médiích ani jinde kladen důraz na pitný režim tolik jako dnes. K dalším důvodům patří běžné zapomínání, ale třeba také užívání léků nebo určité zdravotní potíže, jejichž důsledkem je pocit snížené potřeby tekutin. Velmi často senioři odůvodňují svou nechuť hodně pít zcela prostě, nechtějí mít neustále pocit nutkání na močení, zejména vědí-li, že budou určitou dobu mimo domov, u lékaře nebo například při delší cestě vlakem. Setkat se můžete dokonce i s argumentem, že potřeba pít je jen humbuk médií a reklama výrobců minerálních vod.

Co je dehydratace?

A jak tedy můžete argumentovat vy? Třeba tím, že stále častější případy dehydratace seniorů nejsou výmysl, ale prostý fakt. Navíc může jít až o závažný, život ohrožující stav, který vede k rozvinutím dalších potíží, jako je opakovaná infekce močových cest, zánět slepého střeva, srdeční potíže, onemocnění ledvin či vznik ledvinových a močových kamenů. Při správném množství vody v těle si udržujeme správnou funkci tělesných procesů. Dehydratace je ztráta vody, ale i důležitých krevních solí jako je draslík a sodík. Dehydratace je nebezpečná zejména u silných průjmových onemocnění. Životně důležité orgány včetně srdce a mozku nemohou bez určitého minimálního množství vody a soli správně fungovat.

Varovné příznaky tělesné ztráty tekutin

Příznaků věštících dehydrataci je celá řada. Patří k nim například suchá a povadlá pleť, suché rty, problémy se zácpou, ale i podrážděnost, únava a časté bolesti hlavy. Vypozorovat můžete i suchost sliznic, nedostatek slin, apatii, zmatenost, pocit závratí a křeče ve svalech. Klasickým projevem dehydratace je také tmavé zabarvení moči. Při lékařském vyšetření pak na dehydrataci upozorní mimo jiné také špatný krevní obraz.

Dostatek tekutin jako každodenní nutnost a cíl

Jak už bylo zmíněno, přimět staršího člověka k většímu příjmu tekutin nebývá snadné, ale při troše trpělivosti to jde. Pokud už tuto osobu nedonutíte brát si s sebou ven vždy láhev vody, snažte se aspoň, aby si osvojila tento rituál - každé ráno si naplnit džbánek vody, postavit jej na stůl nebo jiné viditelné místo a do večera jej vypít. Sklenici čerstvé vody pak mít doma vždy po ruce, třeba na nočním stolku, u televize apod. Nenahrazovat čistou vodu limonádami a jinými hodně slazenými nápoji, pokud někomu samotná voda nechutná, ochutíme ji citronem, mátou, okurkou apod. Vhodné budou také chladné bylinkové čaje a ovocné či zeleninové šťávy, které jsou zdrojem potřebných vitaminů.

Zkuste třeba výbornou okurkovou limonádu!

Zdroj: TomaNatura, Peceosverodice.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Úpal a úžeh na dovolené - první pomoc a prevence
Rakovina kůže - znáte příznaky?

Další články