zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Ekologická domácnost - šetřeme přírodu i naše zdraví!

Hanka Bednářová
15.03.2017

Chceme-li šetřit životní prostředí, je dobré zamyslet se nad tím, co můžeme ovlivnit. Svět nezachráníme. Nejlepším způsobem je začít u sebe. Změnit své návyky a občas využít babičkovské rady. Díky těmto tipům budete šetřit nejen přírodu, ale i svou peněženku.

Kosmetické přípravky a ekologie

Přírodní kosmetika je nejen šetrná k životnímu prostředí, ale také k naší pokožce. Je vhodná pro alergiky a děti. Přírodní kosmetika neobsahuje žádné syntetické, vonné, a konzervační látky nebo uměle vyrobené vonné oleje a je vyrobena z přírodních surovin.

Řada z nich pochází z biologicky kontrolovatelného hospodářství. Česká certifikační značka CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika) zaručuje, že v těchto produktech nenalezneme syntetické aromatické látky, konzervanty, barviva, ropné produkty, živočišné produkty, GMO suroviny a některé tenzidy a chemické UV filtry. Mezi další certifikáty přírodních kosmetických výrobků patří BDIH, NATRUE, Ecocert, COSMEBIO.

Pořídit lze i veganskou kosmetiku, při jejíž výrobě nebyly použity žádné živočišné výrobky. Výrobci přírodní kosmetiky dbají na používání recyklovatelných obalů a ekologicky šetrnou výrobu. Jste-li tvořiví, můžete si připravit i domácí kosmetiku. Kromě domácích masek, krémů a mýdel, lze dokonce vytvořit i oční stíny, řasenku, tvářenku, oční linky a další.

Úklid a čištění s ekologickými prostředky

Pokud nedáte dopustit na čisticí prostředky z drogerie, vybírejte z řady ekologických přípravků. Ovšem uklízet lze i bez zbytečné chemie. Ačkoliv nás reklamy stejně jako u kosmetiky přesvědčují o tom, že se bez jejich přípravků neobejdeme, není to pravda.

Švédská utěrka z mikrovlákna odstraní bez použití chemie a saponátu nečistoty na hladkých a lesklých površích. Zakoupit lze nejjemnější utěrku určenou na monitory a skla až po nejhrubší na umývání země. Při správné údržbě nám vydrží i několik let.

Z velké části můžeme použít věci, které najdeme doma, případně koupíme za pár korun. Zvláště dobrou službu při úklidu nám udělají 3 suroviny - sůl, ocet a jedlá soda. Ne nadarmo se říká "sůl nad zlato". Solí spolu s octem vyčistíme odpady a skvrny od vína. Sůl odstraní mastnotu z trouby, mikrovlnné trouby i oblečení. Jedlá soda poslouží jako čistič a na pohlcování pachů. Z bílého oblečení dokáže odstranit pot, vyčistí zašedlý koberec, vyčistí odpad a odstraní mastnotu při mytí nádobí. Ocet je výborný na odstranění mastnoty, usazenin a jako dezinfekční prostředek. Z octa vyrobíme aviváž na praní, odstraníme jím vodní kámen z konvice i plíseň v koupelně. Octem umyjeme okna či se zbavíme zápachu z cigaret.

Dále z domácích prostředků dobře využijete včelí vosk, citron, černý čaj, olivový olej nebo bramborový či kukuřičný škrob.

Ekologie a třídění odpadu

Třídit odpad se stalo v řadě domácností již samozřejmostí. Díky třídění odpadu, zjistíme, jak velké množství (především plastů a papírů) vyprodukujeme. I to je vhodné omezit. Místo igelitových tašek můžeme použít látkové. Místo několika kelímků například od jogurtu koupíme velké balení. Upřednostňujme nebalené potraviny. Není potřeba kupovat balenou vodu, bohatě vystačíme s kohoutkovou. Jednorázové plenky nahradíme látkovými. To samé platí i pro kapesníky, ubrousky. Dalšími možnostmi, jak šetřit životní prostředí, je omezit zbytečné přejíždění autem a více využívat hromadnou dopravu nebo kolo. I nakupování biopotravin má své opodstatnění. Výrobky s označením bio pocházejí z ekologického zemědělství, kde nebyla užívána umělá hnojiva a pesticidy. Dodržet alespoň některá doporučení, bude z počátku stát energii navíc. Stejně tak je to ve všem, pokud jde o změnu svých zaběhlých návyků a myšlení.

Zdroj: www.enviweb.cz, www.biospotrebitel.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Hanka Bednářová

Zdravé sebevědomí aneb flirtujte chytře a s přirozeným šarmem!
Co je to regresní terapie?

Další články