Fenomén Zero Waste - život bez odpadů

Zero Waste je přístup šetrný k životnímu prostředí i sobě samému. Už jste během vynášení odpadků přemýšleli, jaké množství za svůj život vytvoříte? Víte, že přehodnocením svého životního stylu můžete dost ušetřit?

Každý obyvatel ČR zvládne za rok vytvořit kolem 310 kg komunálního odpadu. Rozhodnete-li se toto číslo alespoň u sebe snížit, je potřeba přehodnotit svůj životní styl. Upřímně úspěšní jako Bea Johnson, autorka knihy Zero Waste home a její čtyřčlenná rodina, asi hned nebudete. Neboť naplnit za celý rok odpadem pouze jednu zavařovací sklenici je úctyhodný výkon a pro většinu z nás i nereálný. Ale kdo ví.

Prvním krokem může být nahrazení jednorázových předmětů. Igelitové tašky a sáčky nahradí látkové, které jsou mimo jiné i vkusnější. To stejné platí i pro papírové utěrky a ubrousky. Místo plastových pet lahví, vystačíte s jednou omyvatelnou. Oblíbená jsou i nerezová brčka. Pokud se vám to zalíbí, můžete pokročit dále.

Nákup z druhé ruky a recyklace

Při nákupu je dobré předem zvážit, zda skutečně tyto věci potřebujete. Pokud už musíte nakoupit, je vhodnější i úspornější vzít větší balení. Některé staré věci lze ještě opravit či se můžete pokusit najít jejich nové využití. Pokud už nějaký odpad vznikne, čemuž se zkrátka nevyhnete, co nejšetrněji jej zrecyklujte. Lidé, kteří propadli zero waste (a nejen oni), preferují nákup oblečení v second handu.

Nový hit - prodejny potravin "bez obalu"

Koncept zero waste podporují prodejny, jež nabízí zboží ve znovupoužitelných obalech. Prodejny se nachází ve větších městech po celé republice. Sortiment zahrnuje zvláště trvanlivé potraviny, jako jsou mouky, luštěniny, rýže, ořechy, sušené ovoce a podobně. Zboží si odnesete ve vlastní krabičce, sklenici, látkovém pytlíku, nebo si přímo na místě zakoupíte papírový obal. Dokonce je možné takto pořídit i drogerii a kosmetiku.

Vaření a kompostování bez zbytečného odpadu

U vaření využijte i zbytků, které jste předtím běžně vyhazovali. Například z odřezků zeleniny lze uvařit domácí zeleninový vývar, a pokud přeci jen něco zbude, vypořádá se s tím kompostér. Staré pečivo lze rozpéci nebo z něj připravit žemlovku či krutony do polévky. Stačí zapojit fantazii.

Úklid a kosmetika - Zero Waste i v tomto odvětví

Abychom měli doma čisto, není potřeba hromada čisticích prostředků a tudíž i následná hromada prázdných lahviček a jiných nádob. Při úklidu lze vystačit se základními surovinami jako je ocet, jedlá a prací soda, ocet, kyselina citronová, přírodní mýdlo a perkarbonát sodný.

Stejně tak to platí i u kosmetiky. V čím dál větší oblibě je výroba domácí kosmetiky, kde navíc máte přehled, co přesně na svou pleť a vlasy používáte. Navíc tímto krokem šetříte nejen životní prostředí, ale i sami sebe od zbytečné chemie.

Více se můžete inspirovat v článku Ekologická domácnost - šetřeme přírodu i naše zdraví!

Foto: Pixabay.com

Fenomén Zero Waste - život bez odpadů patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravý život

 • Jiřina 04.02.2018 14:02 Imunita

  Beru B12, B6, lecitin, v tobolkách. Nevěřím těm t-zv. xy v jednom,vitamíny beru každý zvlášť…

 • Jiřina 29.01.2018 20:01 Imunita

  Terezo, já jsem teda spíše pro doplňování vitamínů prostřednictvím stravy... Ale chápu, ne vždy je…

 • Majka 29.01.2018 20:01 Ve zdravém těle, zdravý duch

  Ireno, tak Bion3 je podle mě skvělá volba. Bereme je celá rodina a to na doporučení doktoky.…

 • Kluzká 28.01.2018 10:01 Vitaminy ve stravě

  Je možné si vyzvednout někde na výdejně ty doplňky z guaranaplus.cz?

 • Osobně mám také velmi dobrou zkušenost s tímto eshopem https://eshop.guaranaplus.cz/ Nejen že je…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku