Jak počasí působí na zdraví

Zdroj: Isifa/Thinkstock
V posledních letech se počasí chová poměrně nestandardně. Jsou extrémní mrazy, extrémní srážky, extrémní horka a také přechody mezi teplotami bývají velmi nečekané a výrazné. Počasí samo o sobě ovlivňuje náš život a tyto veliké změny mohou působit na zdraví každého z nás.

Na prudké změny počasí si musejí dávat pozor především kardiaci a také lidé, kteří mají problémy s tlakem.

Blížící se změnu počasí poznají revmatici a ti, kteří měli někdy zlomenou kost či vážnou operaci - bolí je stará jizva či dávno srostlá kost.

Velmi výrazně ovlivňuje počasí a jeho změny také náš psychický stav. To vnímají především lidé se sklony k depresím a jinak psychicky nemocní jedinci.

Další nemoci, na které má vliv počasí, především jeho změny:

 • epilepsie
 • astma bronchiale
 • alergie
 • perforace žaludečních vředů
 • ledvinové koliky
 • akutní glaukom
 • sebevražedné sklony

Jak škodí zdraví horko a jak zima

V extrémních vedrech lidé častěji kolabují, což způsobuje snížený krevní tlak, naopak je daleko méně infarktů, jelikož horko roztahuje cévy. Na druhou stranu vědci zjistili, že nejhorší je pro kardiaky přechod ze špatného na dobré počasí, podle lékařů vzniká až 90 % infarktů v době, kdy se mění počasí.

Horko zhoršuje zánětlivé procesy v těle, způsobuje kolaps, dále má nepříznivý vliv na migrénu, epilepsii, onemocnění pohybového aparátu. V důsledku dehydratace působí negativně na funkci ledvin.

Aby se člověk vyhnul těmto nepříznivým následkům, musí v horkých dnech především dodržovat pitný režim, hlídat si délku pobytu na slunci a vyhnout se velké fyzické námaze (sportovní či pracovní).

Chladno ovlivňuje negativně spastické stavy. Prudké ochlazení je nebezpečné především pro pacienty se srdečními chorobami, dále snižuje obranyschopnost organismu, což může vyvolat záněty horních cest dýchacích, zvýšenou únavu, neschopnost soustředění.

Nejlepší obranou je celoroční posilování imunitního systému (vitamíny, pohyb, saunování), jíst energeticky bohatou stravu, vyhnout se přemíře alkoholu, který zahřívá pouze zdánlivě.

Změny tlaku

Citlivější na změny počasí jsou lidé s příliš vysokým nebo naopak nízkým tlakem. Při přechodu teplé a studené fronty dochází ke změnám tlaku, což způsobuje srdeční problémy. Některým lidem změna tlaku vyvolává migrénu.

Když je nízký tlak, uleví se astmatikům. Lépe se jim dýchá.

Lidé trpící nízkým tlakem mohou mít při změně počasí závratě, točí se jim hlava, dělají se mžitky před očima, cítí se více unaveni.

Lidé s vysokým tlakem mají problémy s bolestmi hlavy a nespavostí.

V rámci předpovědi počasí vydává Český hydrometeorologický ústav biometeorologickou předpověď, která se označuje stupnicí od 1 do 3. Tato předpověď je určena především pro kardiaky, astmatiky a jedince s dýchacími potížemi a umožňuje jim připravit se včas na přicházející změnu.

 

Jak na vás působí změny počasí? Ovlivňují výrazně váš život, nebo je téměř nevnímáte?

Jak počasí působí na zdraví patří do témat
 • Hanka 15.08.2017 13:38:33

  Změna, a to i teplot, ježivot. Zvlášť v létě jeto ale někdy peklo, alerozhodně se nevyplatí horkopodceňovat, jelikož sičlověk koleduje opřehřátí organismu anásledný kolaps. Doporučujuse podívat ještě semhttps://pomocvnebezpeci.cz/blog/101-prehrati-organismu-kolaps-z-horka-a-dalsi-nastrahy-leta , je důležité býtpřipraven:)

 • Senzycol Roman Sušek 20.05.2015 10:02:51

  Dobrý den, mně osobně a mé rodině pomáha Senzycol. Samozřejmě, že bez vitámínu by to nešlo, ale Snzycol obsahuje přirodní látky. máte s ním ještě někdo zkušenosti ?

 • Imunita Markéta 07.02.2014 15:14:55

  Přesně tak. Taky nic nezkouším a to, co mě pomůže už nevyměnuji :) 5Prevemax mi přinesla ségra, když mě viděla, jak zase doma ležím nemocná a od té doby ho chválím, super!

 • Imunita Renáta 14.10.2013 10:19:28

  Když je podzim, tak to je pro mě ještě horší, nez zima!! Nemám ráda opadané listí, tmu a chvíli je zima, chvíli teplo. Pak má člověk vše rozházené a pak jsme i často nemocní. Mě pomohl PreveMax, který jsem si našla na internetu, přečetla pár recenzí a nakonec jsem ho měla doma. Jsem s ním spokojená a už bych ho nevyměnila :)

 • Imunita Veronika 30.09.2013 11:17:27

  Na mě teda hrozně. Když začla být cětší zima, nebo ranní chlad, tak jsem zachváli už chodila s kapesníkem a kýcháním. Nedávno jsem v lékárně objevila PreveMax a jsem s ním moc spokojená. Pomohl mi a určitě si ho budu kupovat i nadále. Ještě k tomu je fajn sladký a moje tělo si ho už vyžaduje samo :)


Adresář

Diskuze na téma Zdravý život

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku