Zdravý život

Jak počasí působí na zdraví

Dominika Škamlová
08.08.2013

V posledních letech se počasí chová poměrně nestandardně. Jsou extrémní mrazy, extrémní srážky, extrémní horka a také přechody mezi teplotami bývají velmi nečekané a výrazné. Počasí samo o sobě ovlivňuje náš život a tyto veliké změny mohou působit na zdraví každého z nás.

Na prudké změny počasí si musejí dávat pozor především kardiaci a také lidé, kteří mají problémy s tlakem.

Blížící se změnu počasí poznají revmatici a ti, kteří měli někdy zlomenou kost či vážnou operaci - bolí je stará jizva či dávno srostlá kost.

Velmi výrazně ovlivňuje počasí a jeho změny také náš psychický stav. To vnímají především lidé se sklony k depresím a jinak psychicky nemocní jedinci.

Další nemoci, na které má vliv počasí, především jeho změny:

  • epilepsie
  • astma bronchiale
  • alergie
  • perforace žaludečních vředů
  • ledvinové koliky
  • akutní glaukom
  • sebevražedné sklony

Jak škodí zdraví horko a jak zima

V extrémních vedrech lidé častěji kolabují, což způsobuje snížený krevní tlak, naopak je daleko méně infarktů, jelikož horko roztahuje cévy. Na druhou stranu vědci zjistili, že nejhorší je pro kardiaky přechod ze špatného na dobré počasí, podle lékařů vzniká až 90 % infarktů v době, kdy se mění počasí.

Horko zhoršuje zánětlivé procesy v těle, způsobuje kolaps, dále má nepříznivý vliv na migrénu, epilepsii, onemocnění pohybového aparátu. V důsledku dehydratace působí negativně na funkci ledvin.

Aby se člověk vyhnul těmto nepříznivým následkům, musí v horkých dnech především dodržovat pitný režim, hlídat si délku pobytu na slunci a vyhnout se velké fyzické námaze (sportovní či pracovní).

Chladno ovlivňuje negativně spastické stavy. Prudké ochlazení je nebezpečné především pro pacienty se srdečními chorobami, dále snižuje obranyschopnost organismu, což může vyvolat záněty horních cest dýchacích, zvýšenou únavu, neschopnost soustředění.

Nejlepší obranou je celoroční posilování imunitního systému (vitamíny, pohyb, saunování), jíst energeticky bohatou stravu, vyhnout se přemíře alkoholu, který zahřívá pouze zdánlivě.

Změny tlaku

Citlivější na změny počasí jsou lidé s příliš vysokým nebo naopak nízkým tlakem. Při přechodu teplé a studené fronty dochází ke změnám tlaku, což způsobuje srdeční problémy. Některým lidem změna tlaku vyvolává migrénu.

Když je nízký tlak, uleví se astmatikům. Lépe se jim dýchá.

Lidé trpící nízkým tlakem mohou mít při změně počasí závratě, točí se jim hlava, dělají se mžitky před očima, cítí se více unaveni.

Lidé s vysokým tlakem mají problémy s bolestmi hlavy a nespavostí.

V rámci předpovědi počasí vydává Český hydrometeorologický ústav biometeorologickou předpověď, která se označuje stupnicí od 1 do 3. Tato předpověď je určena především pro kardiaky, astmatiky a jedince s dýchacími potížemi a umožňuje jim připravit se včas na přicházející změnu.

 

Jak na vás působí změny počasí? Ovlivňují výrazně váš život, nebo je téměř nevnímáte?

Autor: Dominika Škamlová

Mateřské mléko a kojení
Potraviny pro váš mozek

Další články

Mateřské mléko a kojení
Kojení

Mateřské mléko a kojení

05.08.2013

Mateřské mléko je nejpřirozenější a z hlediska svého složení také nejvhodnější stravou novorozence. V současnosti je dlouhodobé kojení velmi doporučováno a propagováno, v důsledku ...

Lékárnička na dovolenou
Cestování - dovolená

Lékárnička na dovolenou

22.07.2013

V minulém článku na Zdravě.cz jsme psali o tom, jak zvládnout s dětmi dlouhou cestu na dovolenou. Dnes si můžete přečíst, co všechno by měla obsahovat lékárnička na cesty.

Kouření z třetí ruky
Kouření

Kouření z třetí ruky

To, že si aktivním kouřením poškozujeme zdraví, je všeobecně známo. Známý je i neblahý vliv pasivního kouření. Nejnovější studie ukazuje, že dokonce i kouření tzv. „z třetí ruky“ d ...