Jak správně vymalovat byt?

Chcete se pustit do malování bytu? Myslíte si, že je podzim vhodná doba pro tuto činnost? Upřímně řečeno - na ročním období nezáleží. Jistě, v teplém létě nám bude vše lépe schnout, ale v sychravém počasí si můžeme přitopit a následný efekt je pak stejný. Takže jde spíš o to, jestli máme na malování čas, chuť a energii.

Teplé a studené barvy při malování bytu

Rozdělení barev na teplé a studené odstíny patří k základním znalostem nejen malířů. K teplým barvám řadíme červenou, oranžovou, žlutooranžovou, žlutou, zelenožlutou i jasně zelenou, do studených barev pak patří modrozelená, modrá, fialově modrá, fialová a třeba i červenofialová.

Malujeme byt - jak zvolit správný odstín?

Při volbě barvy místnosti musíme brát na zřetel tři hlavní aspekty

 1. K čemu a komu místnost bude sloužit. Je rozdíl, jedná-li se o kuchyň, obývací pokoj, předsíň nebo dětský pokoj. Každá místnost má svoje specifika. Každopádně začneme s výběrem z takové škály odstínů barev, která nám dělá dobře a kterou máme rádi. Platí pravidlo, že se nebojíme barvy kombinovat, u dětských pokojů zvlášť používáme veselé a syté barvy.
 2. Na kterou světovou stranu je pokoj orientován a jak moc nebo málo tam svítí slunce. Teplé barvy jako žlutá, meruňková, losová, růžová, červená apod. místnost prohřívají, proto jsou vhodné zejména do těch místností, kam se slunce dostane jen okrajově. Ovšem modrá, tmavě zelená, fialová nebo šedá - to jsou vhodné barvy pro místnosti, které se v letních měsících přehřívají a potřebujeme je pocitově zchladit, hodí se i do místností, ve kterých se potřebujeme zklidnit nebo relaxovat, např. tedy do ložnice.
 3. Velikost místnosti. Jestli zvolíme barvy syté nebo pastelové, případně ještě jemnější odstíny, to záleží také na velikosti místnosti. Jemnější barvy pokoj opticky zvětšují, naopak třeba sytě zbarvený strop ho opticky snižuje, což je praktické ve starých bytech, kde bývají stropy hodně vysoké.

Seznamte se s omyvatelnými barvami

Jistě to všichni známe: V kuchyni nám olej vystříkne až na zeď, v dětském pokoji naše ratolesti pomalují stěnu pastelkami a v předsíni si zastříkáme zeď blátem z bot. Co s tím? Začneme-li stírat klasickou výmalbu, dočkáme se nepěkných fleků na zdi, případně sedřených míst. Řešení přinášejí tzv. omyvatelné barvy. Je to vyšší level v barvách, jejich kvalita nám zajišťuje možnost eventuální "nehodu" smýt vodou nebo vydrhnout kartáčkem. Při nákupu je dobré se o tuto možnost zajímat, protože ne všechny omyvatelné barvy mají stejnou kvalitu a vlastnosti. Některé se dají omýt pouze jednou a podruhé by mohlo dojít k nepříjemnému překvapení.

Výhodou omyvatelných barev je i to, že při přemalování místnosti se zdi nemusejí škrábat. Omyvatelné barvy lze přemalovat i více než dvacetkrát.

Pomoc! Máme doma plíseň!

Tak co, pustíte se příští víkend do malování?

Foto: Pixabay.com

Jak správně vymalovat byt? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravý život

 • Janina 16.10.2017 18:10 Imunita

  Jasny no, taky mame nekdy pri brani antibiotik prujem :((

 • Magda 16.10.2017 10:10 zápach po cigaretách v bytě

  Existují Starko různé likvidátory pachu. V minulém bytě jsme ho také potřebovali. Myslím, že se…

 • jarmila 12.10.2017 09:10 Neplodnost

  Já jsem si dlouho myslela, že neplodná jsem, protože jsme se dlouho snažili, pak jsem začala brát…

 • Anet 07.10.2017 20:10 Imunita

  Malej kdyz bere antibiotika, porazde ma pri tom prujem, tak rovnou nasadime i enterol a je to cajk

 • Ahoj všichni. Koupili jsem nový byt a je docela dost cítit po cigaretách. Prosím máte někdo zkuše…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku