zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Jak vybrat správné sluneční brýle?

Hanka Bednářová
22.06.2017

Sluneční brýle chrání oči před škodlivým UV zářením. Zároveň jsou i oblíbeným módním doplňkem, proto si na jejich výběru dáváme záležet. Dnes se podíváme na výběr polarizačních brýlí, slunečních dioptrických brýlí a antireflexní úpravu.

UV filtr u slunečních brýlí

Sluneční brýle chrání kromě očí i pokožku kolem nich. Vybírat bychom měli brýle s UV filtrem 400, který nepropustí žádné záření nižší vlnové délky než 400 nanometrů a je tak pro oči dokonalou ochranou.  ¨

Sluneční brýle a druhy skel

Mezi nejoblíbenější barvy slunečních brýlí patří hnědá, šedá a tmavě zelená. Tyto barvy totiž neovlivňují naše barevné vnímání. Pokud si pořizujeme brýle za účelem módního doplňku, můžeme sáhnout i po růžové, modré, žluté nebo oranžové barvě. V tomto případě je ale dobré vědět, že například brýle s modrými skly nejsou vhodné k řízení, jelikož tlumí červenou a zelenou barvu. Skla vybíráme i podle intenzity zabarvení, která je ukazatelem, kolik procent barvy jednotlivá čočka obsahuje.

Polarizační brýle

Polarizační brýle jsou vhodné především pro řidiče, ale oceníte je i při sportu a běžném nošení. Tyto brýle poskytují jasnější vidění s větším kontrastem a zvýrazňují přirozenost barev. Poskytují očím 100 % ochranu před sluncem. Brýle s polarizačním filtrem jsou k očím šetrnější a tolik je nenamáhají. Tyto brýle jsou k dostání v základních odstínech šedé, hnědé a šedozelené. Nově jsou k dostání i se samozabarvovací brýlovou čočkou, která se přizpůsobuje měnícím se světelným podmínkám.

Chcete-li si ověřit, že opravdu máte brýle s polarizačním filtrem, stačí, když na sebe dáte dvoje polarizační brýle. Obsahují-li polarizační filtr, budete přes ně dobře vidět. A jakmile jedny z nich otočíte o 90°, neuvidíte vůbec nic. Jejich skla se stanou neprůhlednými.

Antireflexní úprava brýlí

Díky antireflexní úpravě šetříte své oči přibližně o 8 % více jak s brýlemi bez této úpravy. Vyplatí se hlavně při práci s počítačem, při umělém osvětlení a při řízení za horší viditelnosti. S těmito brýlemi vám ostatní uvidí do očí, což při komunikaci ocení protistrana.

Sluneční dioptrické brýle

Slunečních dioptrických brýlí lze docílit více způsoby. Nechcete-li si pořizovat nové brýle, můžete si vzít kontaktní čočky, které běžně nosíte a na oči nasadit sluneční brýle. K dostání jsou i sluneční polarizační brýle, které se nasazují přes dioptrické brýle, takzvané sluneční brýle přes brýle.

Další možností je si na dioptrické brýle pořídit sluneční klipy, které přichytíte svorkou na obroučky dioptrických brýlí. Pokud se rozhodnete pro úpravu svých stávajících brýlí, můžete si nechat do slunečních brýlí zabrousit tmavé dioptrické čočky. Při použití stejné barvy čoček ani nepoznáte, že byly brýle upraveny. A podobný postup lze provést i naopak. Do dioptrických obrub lze použít i dioptrické sluneční čočky.

Existuje několik variant dioptrických slunečních čoček. Můžete si zvolit čočky polarizační, samozabarvovací, s antireflexní vrstvou a dalšími povrchovými úpravami, multifokální, celoplošně zbarvené, gradálně zbarvené, plastové nebo minerální. S vhodným výběrem vám v oční optice jistě rádi poradí.

Zdroj: www.optik-trnka.cz, www.optikdodomu.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Hanka Bednářová

5 tipů, jak předcházet chronické únavě pomocí bylinek
Tropická vedra, prudká ochlazení a bouřky - co na to naše zdraví a psychika?

Další články