Lze zvrátit diabetes 2. typu změnou životního stylu?

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Podle studie zveřejněné na sklonku roku 2012 se zdá, že diabetes lze zvrátit změnou životního stylu. Má to však háček. Nesmíte s novým, zdravým životním stylem přestat. Navíc je potřeba změnit ho velmi výrazně. Vyléčení diabetu 2. typu tímto způsobem je tedy poměrně náročné, podaří se zhruba každému desátému a riziko návratu nemoci je po několika letech vysoké. Ale každopádně se ukazuje, že nad cukrovkou lze zvítězit i bez léků.

Chce to pevnou vůli a trochu štěstí. Proč štěstí? Dostat pod kontrolu svůj diabetes pomocí změn v životním stylu se nepodařilo úplně každému pacientu, který se o to snažil. Někdy ani změny ve způsobu života nestačí na postupující cukrovku, je to otázka biologie a tu nedokážeme bez léků ovlivnit.

Diabetes mellitus 2. typu už dávno není „stařeckou cukrovkou“, ale epidemicky rozšířeným onemocněním všech věkových kategorií. Rizikovými faktory pro jeho vznik je obezita, nedostatek pohybu a nadměrný příjem potravin nesprávného složení.

Bohužel jde o charakteristické vlastnosti životního stylu současné doby, a proto se incidence cukrovky 2. typu tak rychle zvyšuje. Nejlepší prevencí tohoto zákeřného onemocnění, často smrtelného, je tedy vyhnout se sedavému způsobu života, dbát na vyváženou stravu bez přejídání a zbavit se kil navíc.

Zatím neznámou otázkou je, nakolik je možné již diagnostikovaný diabetes mellitus 2. typu, probíhající několik let, zvrátit intenzivní změnou životního stylu. Je možné dostat se k normálním nebo alespoň prediabetickým hladinám krevního cukru bez medikací, jen dlouhodobě dodržovaným zdravým životním stylem?

Na tuto otázku se snažila odpovědět nedávno ukončená studie probíhající od roku 2001. Sledovala přibližně 4500 pacientů s diagnózou diabetes mellitus 2. typu tři roky a poté znova po čtyřech  letech. Polovina z nich podstoupila intenzivní program změny životního stylu (I), který zahrnoval velmi časté poradenství ohledně zdravého způsobu života, hubnutí a intenzivní cvičení.

Druhá skupina podstoupila standardní diabetický podpůrný a vzdělávací program (S) životního stylu s poradenstvím pouze několikrát do roka.

Celkově byl program intenzivní změny životního stylu (I) úspěšnější než standardní program (S). Signifikantně zlepšil zdraví více než 10 % z těch, kteří se jím řídili. To znamená, že ti, co absolvovali program I, zhubli celkově více, vykazovali lepší výsledky v obecné zdatnosti, potřebovali méně medikace na vysoký krevní tlak než absolventi programu S. Účast v intenzivním programu byla spojena také s větší pravděpodobností částečného zlepšení diabetu 2. typu (návrat hodnot krevního cukru a hemoglobinu A1c se dostal do prediabetického stavu).

Absolutní zlepšení diabetu 2. typu (tedy návrat výše zmíněných laboratorních parametrů do normálních hodnot) se ukázalo jako velmi obtížné, ale ne nemožné. Podařilo se to pouze necelým 2 % pacientů v intenzivním programu. Pro pacienty ve standardním programu se možnost návratu laboratorních hodnot do normálu téměř blížila nule.

Přestože úplný návrat do normálních hodnot krevního cukru se podařil pouze pár procentům pacientů ze zkoumaného vzorku, ukázala studie na nesporný pozitivní vliv dodržování zdravého způsobu života. Ukázalo se, že intenzivní změnou životního stylu se prokazatelně zlepšilo celkové zdraví těch, kteří intenzivní program absolvovali, včetně menší nutnosti užívat léky proti vysokému krevnímu tlaku.

Lze zvrátit diabetes 2. typu změnou životního stylu? patří do témat
 • Studie pojmenovala sociální problém ve státu Beno 26.01.2013 14:34:18

  V uváděné studii je přesně zhodnoceno a zde popsáno, že pokud se změnou životosprávy současně i nastane změna fyzického zatížení organismu a změna života k zdravému stylu, je zde cca 10% šance na vyléčení a dejme tomu 30% šance na zlepšení. O tom není sporu.
  Co však studie nehodnotí je, zda lze takovou léčbu a plné pečování zvýšené intenzity o fyzickou aktivitu event. možnost zapojení do sportu a podobně také saturovat dostatečnou finanční částkou ze strany pacienta, který ( pokud se jedná o diabetes II. typu - ve vyšším věku ) je dost zpravidla i v situaci, kdy nemá práci, a je odkázán na nějakou formu sociální dávky, nebo snížený příjem v případě částečného zaměstnání. Stát se v České republice zříká pomoci pacientům, starým lidem, omezuje platby, šetří a škrtá a to i lázeňskou léčbu indikovanou.
  Že by třeba začal na základě této studie hradit příspěvek diabetikům na sportovní pomůcky, nebo cestování na hory, nebo obdobně ? To pochybuji.
  Vnímavý čtenář asi už chápe, kde je problém. Zdravotní péče a doprovodné zdravotní edukační programy již dávno nejsou bezplatné, a dávno nejsou přístupné všem. Cukrovka je nemoc s predispozicí, tj. dědičností. Chování lze edukovat - ovšem, pokud se jedná o situaci, kdy uvedený pacient nemá na zdravou výživu, je obvykle trochu problém chtít po něm řešit nějaké výdaje na sportování a zdravý životní styl, pokud se na tomto přiživuje spousta "podnikatelů".
  Jak ze situace ?
  Prosadit, aby stát preferoval prevenci, léky i lázně platil, a lidé měli práci za odměnu která zabezpečí úplnou regeneraci pracovní síly, a měli ji všichni ti, co jsou schopni pracovat. Ti co nemohou by měli mít dávky dostatečné k témuž a přiměřené důvodům svojí nemoci.
  Že to tihle vládcové neumí ?
  Tak proč je lidi volí ?

  • Re: Studie pojmenovala sociální problém ve státu viola 07.01.2018 00:10:50

   Lide voli bezmozky ,protoze jsou ovce

  • Re: Studie pojmenovala sociální problém ve státu důchodce 02.02.2013 11:35:08

   Mě se nelíbí drahé pásky do glukometru.Jinak je na každém, zda chce živit různé ,,podnikatele"..pokud držím dietu, vyjde mi laciněji než se cpát uzeninou a cukrátky. Pokud mohu chodit - nejlepší na celkové zlepšení zdravotního stavu je chůze! Nemusí být po horách, kdekoliv. Také jsem to podcenila a asi budou prášky, ale děsím se toho a proto budu chodit. Neviním vládu, zvykli jsme si na dobré bidlo a v dnešním stavu světa se utahuje všude.

 • cvičenie a strava martin 27.01.2016 21:22:03

  Samozrejme že sa to dá.Úpravou stravy a správnymcvičenímhttp://akoliecitcukrovku.sk/kniha/

 • DM mirkaabba 20.01.2015 21:37:48

  100%jde zmírnit diabet.Vím to ze zkušenosti a mimo jiné z naší ordinace.Jde o ukáznění pacienta a velmi důležitá je i práce z vlastní psychikou.Je důležitá prevence
  ,nepřežírat se ,sportovat a pozitivně myslet.Souhlasím ve všem s Karlem.
  Současný způsob života mladých a jejich rodičů je prostě jen u počítače,televize a
  vožení se autem.Bohužel to začíná už u školky.Je to prostě jen pohodlnější ne???!!!
  Mirka

 • DIA Pavel 25.01.2013 14:49:29

  Kučerko, co to píšeš za nehorázný nesmysl???? Že se diabetes dá vyléčit???? Ani náhodou!!! Jdi se živit něčím jiným a nepiš slinty na sklo!!! Děkuji, pěkně jsi mě vytočila.

  • Re: DIA Eva 26.01.2013 10:20:49

   Článek má naprostou pravdu, bohužel pro některé je výrazná změna životního stylu naprosto nepřekonatelným problémem (odpustit si uzeniny, nerozčilovat se a spousta dalších věcí, ano, není to lehké, ale není to nemožné!) a tak se smíří s tím, že budou už navždy brát svoje předražené léky a nadávat na ty, kteří se snaží na toto upozornit.

   • Re: Re: DIA Saša 27.01.2013 22:17:32

    Je pravda, že vyléčit nejde, ale díky změně životního stylu jde příznaky zmírnit. Moje maminka má 73 let, drží "dietu" a užívá bylinky z Peru. Diabetes se jí natolik zlepšil, že už si nepíchá a dokonce léky má na minimu. My jsme si zde také našli svoje bylinky. Nechci být nějaký agitátor, ale chci se o toto podělit a doufám, že někomu z vás pomůžu. http://www.uncaria.cz/

  • Re: DIA Láďa 26.01.2013 21:51:32

   Svět je plný b**ů jako jste vy. Měl jsem cukr na 14. pak jsem zásadně omezil alkohol, zhubl jsem 14 kg. a mám cukr stabilně 5 max. 6.

  • Re: DIA Karel 26.01.2013 05:32:41

   Jste hulvát. Nebylo psáno o vyléčení diabetu ale o zvrácení této nemoci k lepšímu. Sportovat s rozumem, nekouřit, jíst uváženě. Pohybem se dá zamezit depresím, zlepšit činnost srdce a oběhového systému. Nepít pivo a nesedět u počítače a nepsat takové slinty jako vy Pavle.


Adresář

Diskuze na téma Zdravý život

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku