Měly by děti ve školách jíst jinak a zdravěji?

Nutričně hodnotná strava je důležitá jako základ správného vývoje dítěte a jeho zdraví v dospělosti, s tím jistě všichni souhlasíme. Jak ale ovlivnit, zlepšit či obohatit stravování dětí ve školních jídelnách a jiných kolektivech?

Rodiče obvykle ztrácí kontrolu nad stravovacím režimem svých dětí ve školních jídelnách, ale i tam, kde se stále objevují lákavé automaty s nabídkou přeslazených či přesolených pochutin plných chemie. Dítě přitom zpravidla kopíruje stravovací návyky dospělých ve svém okolí. Kombinace nevhodného jídla a nízké pohybové aktivity pak vede k nárůstu dětské obezity a rozvoji dalších civilizačních chorob.

Školní jídelny - některé se drží moderních trendů, jiné starých zásad

V kvalitě a přístupu školních jídelen jsou podle odborníků obrovské rozdíly. Někde podávají dětem bulgur, luštěniny, do jídelníčku pravidelně zařazují ryby. Jinde stále převládají zavedené nešvary polotovarů, když během dne dojde bramborová kaše, podává se dětem narychlo připravená kaše z prášku. Mleté maso mívá nevábnou chuť i konzistenci, polévky jsou řídké a každý den téměř stejné, v nabídce jídel převládají hutné omáčky a knedlíky. Dle poznatků rodičů, kteří dnes mnohdy mají možnost se v jídelnách svých dětí i sami stravovat, jsou zásadním problémem zmíněné polotovary, dochucovadla i zastaralé způsoby přípravy některých jídel.

Dětem chybí pohyb a aktivita, potřebují odlehčenou stravu!

Za nemoderním způsobem stravování stojí podle pracovníků školství snaha udržet ceny jídel na minimu. V opačném případě hrozí stížnosti rodičů a jejich nespokojenost. Školní jídelny dále argumentují nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců a nárokům, podle kterých by měli vařit zdravěji, ale stále za minimální výdaje. Dítě, jak tvrdí odborníci, je navíc velice náročný a těžko uspokojitelný strávník. Co nezná z domova, to jíst nebude, často ani neochutná. Dušená zelenina nebo tvarohové pomazánky tak často zůstávají na talířích netknuté a rodiče se diví. Na vině jsou přitom především oni a také způsob, jakým doma vedou své dítě ke zdravější životosprávě, tím i zdravějšímu stravování.

Projekty a programy k zajištění zdravé stravy pro děti doma i ve školách

Existuje mnoho programů, projektů a institucí, které se věnují právě této ožehavé problematice a snaží se, pomocí všech zainteresovaných skupin, dosáhnout zařazení vhodnějších potravin a nutričně vyvážených receptů do školních jídelen nebo kantýn. Budují síť tzv. Zdravých školních jídelen, kde děti dostanou pestré a vyvážené jídlo, které dobře vypadá a bude jim chutnat.

Tyto projekty jsou podle všeho úspěšnější a rozhodně prospěšnější než tzv. "Pamlsková" vyhláška, která dosud budí velkou nevoli a nesetkala se s pochopením téměř u nikoho.

Jaký je váš názor na ni a na celkovou kvalitu dětského stravování v dnešní společnosti? Napište nám!

Metoda Baby Led Weaning - stravování nejmenších dětí bez příkrmů

Zdroj: pestrastrava.cz, ekonomika.idnes.cz, zdravaskolnijidelna.cz

Foto: Pixabay.com

Měly by děti ve školách jíst jinak a zdravěji? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravý život

 • Simi 21.11.2017 20:11 Imunita

  Děkuji moc za odkaz a rychlou odpověď. O té houbě sem už myslím slyšela, ale vůbec mě to nenapadlo…

 • Linda 21.11.2017 20:11 Imunita

  Taky sem lítala skoro půlroku po doktorech, měla semhodně problémy snadýmáním a trápila mězácpa.…

 • Simi 21.11.2017 20:11 Imunita

  Mám docela v háji imunitu, chytnu všude všechno... dočetla sem se, že imunita začíná ve střevech,…

 • Magda 21.11.2017 10:11 zápach po cigaretách v bytě

  Určitě ano ;) však potom napiš. Taky se mej hezky, pa

 • Ivan 20.11.2017 21:11 Zdravější vzduch do bytu

  Já si pořídil do bytu osmodry.cz a jsem naprosto spokojený,jelikož je vlhkost skoro pryč.

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku