zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Měly by děti ve školách jíst jinak a zdravěji?

Veronika Tůmová
26.03.2017

Nutričně hodnotná strava je důležitá jako základ správného vývoje dítěte a jeho zdraví v dospělosti, s tím jistě všichni souhlasíme. Jak ale ovlivnit, zlepšit či obohatit stravování dětí ve školních jídelnách a jiných kolektivech?

Rodiče obvykle ztrácí kontrolu nad stravovacím režimem svých dětí ve školních jídelnách, ale i tam, kde se stále objevují lákavé automaty s nabídkou přeslazených či přesolených pochutin plných chemie. Dítě přitom zpravidla kopíruje stravovací návyky dospělých ve svém okolí. Kombinace nevhodného jídla a nízké pohybové aktivity pak vede k nárůstu dětské obezity a rozvoji dalších civilizačních chorob.

Školní jídelny - některé se drží moderních trendů, jiné starých zásad

V kvalitě a přístupu školních jídelen jsou podle odborníků obrovské rozdíly. Někde podávají dětem bulgur, luštěniny, do jídelníčku pravidelně zařazují ryby. Jinde stále převládají zavedené nešvary polotovarů, když během dne dojde bramborová kaše, podává se dětem narychlo připravená kaše z prášku. Mleté maso mívá nevábnou chuť i konzistenci, polévky jsou řídké a každý den téměř stejné, v nabídce jídel převládají hutné omáčky a knedlíky. Dle poznatků rodičů, kteří dnes mnohdy mají možnost se v jídelnách svých dětí i sami stravovat, jsou zásadním problémem zmíněné polotovary, dochucovadla i zastaralé způsoby přípravy některých jídel.

Dětem chybí pohyb a aktivita, potřebují odlehčenou stravu!

Za nemoderním způsobem stravování stojí podle pracovníků školství snaha udržet ceny jídel na minimu. V opačném případě hrozí stížnosti rodičů a jejich nespokojenost. Školní jídelny dále argumentují nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců a nárokům, podle kterých by měli vařit zdravěji, ale stále za minimální výdaje. Dítě, jak tvrdí odborníci, je navíc velice náročný a těžko uspokojitelný strávník. Co nezná z domova, to jíst nebude, často ani neochutná. Dušená zelenina nebo tvarohové pomazánky tak často zůstávají na talířích netknuté a rodiče se diví. Na vině jsou přitom především oni a také způsob, jakým doma vedou své dítě ke zdravější životosprávě, tím i zdravějšímu stravování.

Projekty a programy k zajištění zdravé stravy pro děti doma i ve školách

Existuje mnoho programů, projektů a institucí, které se věnují právě této ožehavé problematice a snaží se, pomocí všech zainteresovaných skupin, dosáhnout zařazení vhodnějších potravin a nutričně vyvážených receptů do školních jídelen nebo kantýn. Budují síť tzv. Zdravých školních jídelen, kde děti dostanou pestré a vyvážené jídlo, které dobře vypadá a bude jim chutnat.

Tyto projekty jsou podle všeho úspěšnější a rozhodně prospěšnější než tzv. "Pamlsková" vyhláška, která dosud budí velkou nevoli a nesetkala se s pochopením téměř u nikoho.

Jaký je váš názor na ni a na celkovou kvalitu dětského stravování v dnešní společnosti? Napište nám!

Metoda Baby Led Weaning - stravování nejmenších dětí bez příkrmů

Zdroj: pestrastrava.cz, ekonomika.idnes.cz, zdravaskolnijidelna.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak ulevit příliš namáhanému zraku?
Odolnější bakterie versus méně účinná antibiotika - celosvětový boj a ožehavý problém!

Další články

Pozor na rizika a úrazy při jarním úklidu!
Duševní zdraví a psychologie

Pozor na rizika a úrazy při jarním úklidu!

12.03.2017

Příchod jara je nezadržitelný, proto už možná někteří z vás dokonce začali s jarním úklidem. Obvykle to začíná velkým nadšením a nutnou potřebou uklidit vše bez výjimky. V praxi by ...