Měly by děti ve školách jíst jinak a zdravěji?

Nutričně hodnotná strava je důležitá jako základ správného vývoje dítěte a jeho zdraví v dospělosti, s tím jistě všichni souhlasíme. Jak ale ovlivnit, zlepšit či obohatit stravování dětí ve školních jídelnách a jiných kolektivech?

Rodiče obvykle ztrácí kontrolu nad stravovacím režimem svých dětí ve školních jídelnách, ale i tam, kde se stále objevují lákavé automaty s nabídkou přeslazených či přesolených pochutin plných chemie. Dítě přitom zpravidla kopíruje stravovací návyky dospělých ve svém okolí. Kombinace nevhodného jídla a nízké pohybové aktivity pak vede k nárůstu dětské obezity a rozvoji dalších civilizačních chorob.

Školní jídelny - některé se drží moderních trendů, jiné starých zásad

V kvalitě a přístupu školních jídelen jsou podle odborníků obrovské rozdíly. Někde podávají dětem bulgur, luštěniny, do jídelníčku pravidelně zařazují ryby. Jinde stále převládají zavedené nešvary polotovarů, když během dne dojde bramborová kaše, podává se dětem narychlo připravená kaše z prášku. Mleté maso mívá nevábnou chuť i konzistenci, polévky jsou řídké a každý den téměř stejné, v nabídce jídel převládají hutné omáčky a knedlíky. Dle poznatků rodičů, kteří dnes mnohdy mají možnost se v jídelnách svých dětí i sami stravovat, jsou zásadním problémem zmíněné polotovary, dochucovadla i zastaralé způsoby přípravy některých jídel.

Dětem chybí pohyb a aktivita, potřebují odlehčenou stravu!

Za nemoderním způsobem stravování stojí podle pracovníků školství snaha udržet ceny jídel na minimu. V opačném případě hrozí stížnosti rodičů a jejich nespokojenost. Školní jídelny dále argumentují nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců a nárokům, podle kterých by měli vařit zdravěji, ale stále za minimální výdaje. Dítě, jak tvrdí odborníci, je navíc velice náročný a těžko uspokojitelný strávník. Co nezná z domova, to jíst nebude, často ani neochutná. Dušená zelenina nebo tvarohové pomazánky tak často zůstávají na talířích netknuté a rodiče se diví. Na vině jsou přitom především oni a také způsob, jakým doma vedou své dítě ke zdravější životosprávě, tím i zdravějšímu stravování.

Projekty a programy k zajištění zdravé stravy pro děti doma i ve školách

Existuje mnoho programů, projektů a institucí, které se věnují právě této ožehavé problematice a snaží se, pomocí všech zainteresovaných skupin, dosáhnout zařazení vhodnějších potravin a nutričně vyvážených receptů do školních jídelen nebo kantýn. Budují síť tzv. Zdravých školních jídelen, kde děti dostanou pestré a vyvážené jídlo, které dobře vypadá a bude jim chutnat.

Tyto projekty jsou podle všeho úspěšnější a rozhodně prospěšnější než tzv. "Pamlsková" vyhláška, která dosud budí velkou nevoli a nesetkala se s pochopením téměř u nikoho.

Jaký je váš názor na ni a na celkovou kvalitu dětského stravování v dnešní společnosti? Napište nám!

Metoda Baby Led Weaning - stravování nejmenších dětí bez příkrmů

Zdroj: pestrastrava.cz, ekonomika.idnes.cz, zdravaskolnijidelna.cz

Foto: Pixabay.com

Měly by děti ve školách jíst jinak a zdravěji? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravý život

 • Karolína 24.04.2017 11:04 Imunita

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně antibiotik. Dostala jsem je minulý týden na angínu, jenže…

 • Zuzana 23.04.2017 21:04 Biopotraviny

  https://www.survio.com/survey/d/P1X8C1D6S5J3E9U7T Moc prosím o vyplnění dotázníku, děkuji!

 • Relax 21.04.2017 21:04 Co pomáhá na kocovinu

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • Relax 21.04.2017 21:04 Ekostavby

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • Relax 21.04.2017 21:04 Biopotraviny

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku