zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Mýty o plavání - také jste o nich slyšeli?

Jitka Suchánková
31.07.2018

Voda a plavání patří k nejoblíbenějším letním rekreačním sportům. Je to fyzicky nenáročná aktivita, pokud tedy dodržujeme význam slova "rekreační". Plavat umí každé čerstvě narozené miminko, ale zhruba kolem prvního roku věku tuto schopnost ztrácí.

Plavete rádi? A plavete správně?

Rekreační plavání skýtá bohužel také to, že se nenaučíme těm správným pohybům a tempům. A tak velice často netrénovaní plavci neumějí hospodařit se svým dechem a mívají přespříliš zakloněnou šíji, aby se vyhnuli kontaktu hlavy s vodní hladinou, což škodí naší šíjové partii. Víte například, že správně provedený plavecký styl prsa začíná výdechem do vody a po uvolnění končí nádechem nad hladinou?

Jaké chyby děláme při plavání?

Při plavání se dopouštíme mnoha chyb, právě nejčastější je ta, že vystrkujeme hlavu opravdu až kamsi vysoko, tím si dobrovolně a mnohdy s úsměvem ničíme páteř. Při bolestech zad je naivní se domnívat, že jakékoliv plavání pomůže. Naopak, může dokonce i ještě více ublížit. Pro narovnání páteře je logicky nejlepší styl znak. Je však třeba, aby plavec opravdu tento styl zvládal bez toho, aby se musel často narovnávat a zvedat hlavu, což je další zátěž na krční svalstvo.

Jak učit děti plavat?

Patří mezi zaběhnuté zvyky kupovat dětem nafukovací plovací kruhy a křidélka. Ano, děti se díky nim nepotopí pod vodu, ale bohužel jsou také omezeny v pohybu a nemohou tempa dělat tak, jak by správně měly. Mnohdy si také díky těmto zábranám, kterým ovšem říkáme pomůcky, zafixují špatný plavecký styl, který se později jen těžko odbourává.

Mýty o plavání

Plaváním se odbourává bolest svalů

Pozor na to, pokud máte svalové potíže, je třeba plavat v opravdu teplé vodě, nebo alespoň hned po plavání zajít do sauny, páry, teplé vířivky apod. Nezapomínejme, že voda o teplotě cca 27 - 29 stupňů je pro naše svaly stále studená! Ty pak místo toho, aby se rozvolnily, tuhnou ještě víc. Pokud tedy trpíte bolestmi zad, je vhodnější plavat v dobře vyhřívaných nebo termálních bazénech, případně v těchto teplých vodách cvičit nejlépe pod dohledem fyzioterapeuta.

Zavři oči, zacpi si nos!

A proč by to měl člověk dělat? Pes, když skáče do vody, si také s nosem nic nedělá. A koukat se pod vodou, pokud je čistá, je jistě příjemný zážitek a ničím vás nepoškodí. V extrémně slaném moři, jako je například moře Mrtvé, to ale nezkoušejte, tam to skutečně může být nepříjemné. Jinak ale jde jistě o zvyk, tak s chutí do toho a koukejte se pěkně kolem sebe i pod vodou!

Tohle ovšem neplatí, pokud trpíte na sennou rýmu, alergii nebo máte nějakou chronickou oční chorobu. Pak ale existují speciální plavecké brýle, které jsou určeny především pro vytrvalostní plavce, a tak se ani vy nemusíte zříkat podvodní krásy.

Plavání je ideálním sportem pro hubnutí

Tak na to zapomeňte. Rekreační plavec se ve vodě nezahřeje, mnohdy mu dokonce svaly chladem ještě více tuhnou, tudíž ani nemůže spalovat tuky.

Ale přece si nebudeme kazit radost z plavání kalorickými a výdejovými tabulkami. Jenom buďme opatrní, abychom si ještě víc neublížili.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Nejčastější letní onemocnění - trápí i vás?
Káva pomůže nejen v boji s Alzheimerovou nemocí

Další články

Klady a zápory společné dovolené
Partnerské vztahy

Klady a zápory společné dovolené

17.07.2018

Celý rok chodíme do práce, snažíme se vydělat co nejvíc peněz, žijeme poněkud hekticky a hlavně - šetříme a těšíme se na dovolenou. Na společnou dovolenou dvou dospělých a jejich d ...