zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Pocit chladu a studené končetiny: Jak proti tomu snadno bojovat

Veronika Matoušová
03.04.2022

Jaro už sice začalo, ale stále nás občas zastihnou chladnější dny. Zimní a brzké jarní období je náročné zejména pro ty, kteří trpí na studené končetiny nebo je jim často chladněji. Letní teploty jsou ještě daleko, proto by bylo jistě fajn znát několik zásad, které mohou v boji proti neustálému chladu pomoci.

Když přijde chladnější den, nejčastější důvod, proč v zimě nechceme trávit čas venku, je pocit chladu, studené nohy a zkřehlé ruce. Trvá to přece tak dlouho, než se poté zase zahřejeme! Vyhýbat se pobytu venku, když je zima, je ale chyba. Čerstvý vzduch a pohyb venku zvyšuje imunitu a podporuje celkovou odolnost organismu. Tím to ale nekončí. Zkuste si osvojit pár dobrých způsobů, jak rozproudit krevní oběh. Když nebudete tolik trpět na nedostatečně prokrvené končetiny, ustoupí i váš odpor proti chladnějším dnům.

Odhalte příčinu studených končetin

V první řadě je dobré vědět, proč jsou vaše ruce neustále studené až ledové, když někdo jiný s tím nemá žádné potíže a zimu moc nevnímá. Krevní oběh hraje v našem zdraví významnou roli. Příčin je mnoho. Může jít například o ukládání tukových složek ve stěnách tepen a cév, také zvýšený cholesterol v krvi. Vysoký příjem nasycených tuků pak přispívá ke zvýšenému cholesterolu, a to poškozuje cévy. Na vině může být také nízký příjem vlákniny, nedostatečný pitný režim, nadměrná konzumace slaných jídel nebo kouření. Za potíže se studenými končetinami ale může také do jisté míry dědičnost, málo železa v krvi, hormonální onemocnění, nebo různé chyby jako je dlouhé sezení a málo pohybu. Je tedy dobré nechat se nejprve vyšetřit u lékaře a také zhodnotit stravu, která může mít na pocitu chladu nemalý podíl. A co je možné vyzkoušet hned?

Masáže, saunování i střídavá sprcha může pomoci

Lepší krevní oběh můžete získat například díky masážím nebo saunováním.  Pravidelné návštěvy sauny podporují přirozenou obranyschopnost organismu a mají také pozitivní vliv na psychiku. Při kardiovaskulárních potížích je dobrým řešením infrasauna, která šetrně prohřeje celé tělo při teplotě kolem 40 °C. 

Dalším vhodným pomocníkem může být paradoxně také studená voda. Třeba ve formě studené sprchy, která vás ihned probere a připraví na nepříznivé počasí. Zkusit můžete také (dnes tolik oblíbené) otužování nebo jeho mírnější variantu – střídání studené a teplé vody během sprchování. Je dobré se při něm soustředit právě na méně prokrvované části těla, jako jsou chodidla a ruce. Podobně funguje i Kneippův chodník, známý hlavně z různých wellness procedur. Vstupujete střídavě do nádob se studenou a teplou vodou, přičemž pobyt v každé z nich střídáte v minutových intervalech. Celá procedura by se pak měla opakovat alespoň třikrát.

Osvojte si pár zvyků hned ráno

Při problémech se špatným prokrvováním je dobré také zvýšit fyzickou aktivitu. A je jedno, jaký sport nebo druh pohybu si zvolíte. Už obyčejná chůze stačí pro zahřátí a zlepšení cirkulace. Dobře funguje také pravidelné plavání, zlepšení koncentrace kyslíku v krvi přinese zase jóga, a to pomocí správného dechu. Začít ale můžete i jen malou rozcvičkou včetně protažení každé ráno. Například je dobré si zhruba desetkrát stoupnout na špičky a zpět. Můžete přidat také pár kliků, uvolnit krční páteř pomalým kroužením hlavy. Párkrát zatněte dlaně v pěst a prsty poté zase propněte. Opisujte kroužky rukama i nohama. Dolní končetiny můžete prokrvit například pomocí masážních míčků.

Pohyb a zase pohyb

Jak už bylo zmíněno, nebojte se také sportovat venku, přestože teploty nejsou zrovna vysoko. Abyste ale neskončili s nachlazením nebo úrazem, držte se pár pravidel. Rozhodnete-li se cvičit venku, důležité je správně se obléct, to znamená vrstvit a v případě potřeby jich pár sundat. Pokud se ale chystáte běhat, oblékněte se tak, aby vám před výběhem bylo lehce chladno. Nutná je pokrývka hlavy, tudy uniká nejvíce tepla. Dále je dobré mít šátek, kterým překryjete ústa a nebudete přímo vdechovat studený vzduch, což je pro plíce šok.

Nezapomeňte na protažení

A než se pustíte do samotného cvičení nebo běhu, rozcvičte se, ať předejdete zatuhnutí těla nebo dokonce zranění. Začněte klidně už doma dynamickým strečinkem pomocí krouživých pohybů a aktivačních cviků. Ideální je krátce se rozklusat, poté přidat dynamické protažení a začít. Pokud budete cvičit například na venkovním hřišti, doběhněte tam, ať se vám zvýší tepová frekvence, před cvičením vás to krásně probere a tělo se připraví na další aktivitu. Po dynamickém strečinku začněte lehčími cviky a postupně zvyšte obtížnost nebo zátěž.
 

Zdroj: Autor sám

Autor: Veronika Matoušová

Endorfiny: Jak v těle fungují a co nám zajistí jejich dostatek
Žádný sport ani sex aneb největší mýty o menstruaci: Kterým ještě stále věříte i vy?

Další články