zdroj: pixabay.com
Zdravý život

První pomoc při spálení kůže aneb babské rady, které opravdu pomohou

Veronika Tůmová
30.06.2019

O nutné ochraně před sluncem se v těchto dnech dočtete všude, nejlepší prevencí by pak jistě bylo vůbec nevycházet ze stínu. Ale co si budeme povídat, snad každému se někdy podařilo nepříjemně si spálit kůži, aniž by se třeba cíleně opaloval na pláži nebo u rybníka.

Stačí delší chvilku sedět nebo stát na nechráněném místě s odhalenými rameny či zády a je to tu - kůže je zarudlá, napjatá a bolestivá. Co s tím? Nemáte-li zrovna po ruce hojivou poopalovací kosmetiku, která by vám ulevila od bolesti a horkosti pokožky, zkuste některou ze zaručených babských rad. I nedůvěřivci pak obvykle musí uznat, že opravdu fungují!

První pomoc ve vaší lednici - chlazené mléčné výrobky, mléko a led

Pro rychlou úlevu po spálení pokožky od slunce zamiřte rovnou do lednice a hledejte bílý jogurt bez příchuti, zakysanou smetanu nebo tvaroh. Bude stačit tenká vrstva natřená na postižené místo a úleva se dostaví okamžitě. Po zaschnutí jogurtu, tvarohu či smetany se osprchujte vlažnou vodou a pak znovu opakujte. Pokud nic z toho zrovna nebude po ruce, poslouží i obyčejné mléko! Smíchejte jeden šálek se čtyřmi šálky vody a přidejte pár kostek ledu. Ponořte do této směsi obklad a přikládejte ho na postižené části těla na patnáct až dvacet minut. Opakujte dle potřeby, zhruba po dvou hodinách. Mléčné bílkoviny a vápník mají na pokožku hojivé a zklidňující účinky, působí blahodárně i při procesu její obnovy.

Trpí vaše dítě alergií na kravské mléko?

Ovesné vločky jako hojivý zábal či koupel

Neslazené, obyčejné ovesné vločky opatrně a pevně zabalte do gázy a tu poté namočte do vlažné vody. Po chvíli zábal vyndejte a položte opatrně na spálená místa. Opakujte vždy po několika hodinách. Z ovesných vloček, s přidáním trochy bílého jogurtu a medu si můžete připravit také hojivou a protizánětlivou koupel, která vám uleví od bolesti a pokožce od nepříjemné horkosti a pnutí.

Brambory vytáhnou horkost a pokožce uleví

Brambory vás na rozdíl od drahé opalovací kosmetiky vyjdou na pár korun, jejich službu však přitom jistě oceníte. Dvě větší brambory nakrájejte na malé kousky a vložte do mixéru. Rozmixujte je na velmi jemnou konzistenci, můžete přidat i trochu vody. Vzniklou bramborovou hmotu naneste opatrně na spálená místa a nechte působit. Po zaschnutí omyjte studenou vodou a zopakujte. Aplikovat můžete několikrát denně.

Léčivé bylinky pro uklidnění a ochlazení pokožky

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na léčivou sílu bylinek, které nám při správné kombinaci zajistí nejen klidný spánek, ale v odvaru z nich můžeme máčet i obklad pro sluncem spálenou pokožku. Do jednoho šálku vody přidejte dvě lžíce sušené máty, levandule a jitrocele. Přiveďte k varu, sundejte ho z plotny a nechte vychladnout. Obklad namáčený v odvaru pak přikládejte na postiženou kůži. Měl by ji dobře ochladit a urychlit hojení.

Obklady z černého čaje a čajové sáčky

Svými hojivými účinky jsou při spálení od slunce známé i obklady z černého čaje, který se před nanášením nechá hodně vychladit. Do studeného až ledového čaje namočte plenu nebo lehké plátno a přikryjte jím postiženou oblast těla. Přestane-li obklad přinášet úlevu, je na čase jej znovu namočit. Tato čajová procedura je zvlášť vhodná při spálení citlivých míst. Pokud jste se například spálili v tříslech, nebo v obličeji, skvěle poslouží vymáčené čajové sáčky, které jednoduše přiložíte na bolavá místa a necháte působit. Použité čajové sáčky (z černého čaje) tak raději v těchto horkých dnech nevyhazujte, mohou se ještě hodit!

Zdravý pobyt na slunci

Zdroj: Zena.aktualne.cz, Prozeny.blesk.cz, Ctidoma.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak si připravit vlastní tempeh - nejzdravější fermentovaný sojový výrobek
Fazole a ledviny, mrkev a oči: Náhodná podoba nebo přirozená souvislost?

Další články