zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Světlo LED žárovek a monitorů - může škodit našemu zdraví?

Veronika Tůmová
25.03.2018

Než lidé vynalezli způsob, jak si prodloužit den, tedy rozsvícením žárovky, svá pozdní odpoledne, večery a noci trávili prostě a jednoduše ve tmě. A jak je to dnes? Lidský organismus stále vnímá přirozené střídání dne a noci. Světlo v nočních hodinách není tělu přirozené a není ani zdravé, zejména jde o známé světlo s modrým zářením - LED žárovky, monitory notebooků a počítačů, tablety, telefony nebo televize.

Náš organismus je zvyklý na určitý biorytmus a na něm jsou závislé všechny funkce v těle. Vše je řízeno částí mozku, do níž zrak předává informaci, zda je třeba připravit tělo na denní režim, nebo naopak utlumit ke spánku. Tzv. modré světlo je pro naše tělo vhodné pouze v denních hodinách, kdy jeho vlnové délky blokují vylučování melatoninu - hormonu, který nám pomáhá usnout, zvyšují tak naši pozornost a schopnost soustředění.

Jak může LED světlo škodit lidskému zraku?

Vede se mnoho diskusí a studií o tom, je-li modré světlo opravdu škodlivé pro naše oči nebo celkové zdraví. Problémem je často zmiňovaná velká světelná intenzita. Důležitou charakteristikou LED žárovky je přitom index podání barev (CRI). Studie francouzského Institutu pro zdraví a lékařský výzkum ISERM ukázala, že světlo z LED žárovek může být pro oči opravdu škodlivé a podle výzkumů prý podporuje tzv. makulární degeneraci, která souvisí s předčasným stárnutím a poničením rohovky.

Dále modré světlo údajně poškozuje pigmentové buňky sítnice. Jiné odborné zdroje však vylučují, případně alespoň silně zpochybňují, přímý vliv LED světla na lidské zdraví. Zmiňují zabarvení světla, které může působit na naše subjektivní pocity a schopnost rozeznávat barvy. Je nám zkrátka příjemné či nepříjemné. U citlivých lidí dokáže vyvolat i pocit rozladění nebo jiné příznaky psychické nepohody.

Špatně vidíte? Jezte borůvky!

Pokusy se světlem LED žárovek na potkanech a krysách

LED dioda je bodový zdroj světla s velmi vysokou intenzitou, který může být pro lidské oko výrazně nepříjemný. Dále je tu vliv ultrafialového záření a také modrého světla, na které oči reagují do jisté míry také negativně. Experimenty na krysách a potkanech ukázaly, že vystavení oka dostatečně silnému záření o vlnové délce 404 nm (viditelnému světlu), po dobu 15 minut vedlo k omezení produkce enzymu, zvaném cytochromoxidáza, nacházejícímu se v sítnici. Tento enzym je důležitý pro buněčný metabolismus, který se tímto zpomalil, až zastavil a buňky začaly odumírat. V experimentu šlo ovšem o vysoké intenzity modrého světla, se kterými se běžně nesetkáme, ovšem údajně stejně může toto fungovat i při nižších světelných intenzitách. Nebezpečí potíží pak vzniká zejména u osob citlivých na ultrafialové záření.

Pozor na dostatek světla v práci i u vás doma

Intenzitu světla z LED svítidel v domácnosti reguluje norma EU. Teplé bílé světlo z LED žárovek je pro oči údajně méně nebezpečné než studené bílé světlo. Pro snížení rizika můžete změnit světlo z počítačových monitorů nebo chytrých telefonů do žlutého spektra. Především výše zmíněné LED žárovky by měly být nastaveny tak, aby nám nezářily přímo do očí. Při sledování televize, počítače nebo chytrého telefonu určitě pomůže, pokud si v místnosti zapneme ještě jiný světelný zdroj.

Dobré osvětlení je samozřejmým předpokladem dobrého pracovního výkonu. Zásadní je, abychom měli svůj psací či pracovní stůl správně osvětlený, nejlépe pomocí stolní lampy, kterou si správně nastavíme. Nepříznivý vliv na zdraví člověka má totiž především nedostatek světla, přesněji řečeno malý světelný kontrast mezi nocí a dnem, který pociťujeme zvláště v zimě. Způsobuje, že se nám z krve nedostatečně vyplavuje výše zmíněný hormon melatonin. Jsme pak více unavení, ospalí, podráždění, hůře se soustředíme a můžeme mít dokonce i potíže se spánkem.

Jak přečkat dlouhou zimu bez depresí?

Zdroj: Drevostavby.cz, Nazeleno.cz, Casopis-sifra.cz, Zena.aktualne.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak funguje imunitní systém? A jak jej podpořit?
Děti mají všechno a nudí se. Čí je to vina a co s tím?

Další články

Hurá na hory aneb jak se vyhnout sněžné slepotě
Sport a relaxace

Hurá na hory aneb jak se vyhnout sněžné slepotě

28.02.2018

Udeřily mrazy a provozovatelé lyžařských areálů si libují, stejně jako ti, kdo právě vyrážejí na hory. Podmínky pro zimní sportovní vyžití se zdají být ideální, tak proč toho nevyu ...

Transplantace vlasů
Alopecie

Transplantace vlasů

23.02.2018

Při transplantaci vlasů dochází k přenesení vlasových štěpů. Během jedné etapy transplantace vlasů lze přenést zhruba 1600 vlasových štěpů, tedy téměř 5000 vlasů, což již dokáže po ...