Vánoce v souladu s přírodou - recyklujte a využijte přírodní materiály

Předvánoční čas je už každoročně cítit komercí, obchody jsou přeplněné zbytečnostmi a vše se nakupuje ve velkém. Vy si však můžete užít Vánoce po svém a mnohem šetrněji. Klid a pohoda v období vánočních svátků, dobré a zároveň střídmé pohoštění bez zničených žaludků, dárky, které nebudeme splácet ještě dlouho po Vánocích, ozdoby, dekorace a prostředí, které připomíná staré tradice a kouzlo Vánoc v minulých letech a staletích.

Ekologičtější Vánoce

Skleněné ozdoby nahraďte letos přírodními a svým nejmilejším darujte neotřelé dárky z recyklovaných materiálů. Ekologické Vánoce jsou trendem posledních let a v době vrcholícího shonu mohou být vhodnou alternativou pro poklidné prožití nejkrásnějších svátků v roce. Inspiraci nabízejí lidové tradice i moderní ekologické postupy, díky nimž dostanou nové využití odložené a nepotřebné materiály. Rozumně se dá nakládat i s odpadem, jímž po skončení svátků přetékají popelnice a kontejnery.

Živé stromky a dekorace staročeských Vánoc

Doba, kdy českým domácnostem vládly stromečky z umělé hmoty, již pominula. Naopak na výsluní se dostávají stromky v květináčích, které můžete po skončení Vánoc umístit na zahradu, nebo vysadit do lesa. Podobně ekologicky lze přistupovat i k samotnému zdobení. Namísto tradičních skleněných, nebo dokonce plastových ozdob, lze stromek ozdobit přírodními dekoracemi, jako jsou například perníčky, ořechy, sušená kolečka citronů, pomerančů a jablek. Pokud se neobejdete bez světýlek, využijte taková, která jsou napájena LED diodami. Jsou totiž levnější a déle vám vydrží.

Eko dárky, které potěší

V současné době je stále složitější přicházet s nečekanými dárky, které překvapí a přijdou vhod. Nakonec může nejvíce potěšit vlastnoručně vyrobená drobnost nebo originální předmět s příběhem, jedná se například o šperky či bytové doplňky vyrobené z recyklovaných materiálů. Oblíbené a velmi trendy jsou také tzv. jedlé dárky, tedy po domácky vyrobené pečené čaje, marmelády apod. Za ekologický dárek lze považovat i lokální produkty, u nichž máte jistotu, že k vám neputovaly přes polovinu zeměkoule. Ušetříte tím energii, která by byla jinak potřebná k jejich dovozu a zároveň podpoříte místní ekonomiku. Dochází-li vám nápady anebo nejste-li zruční, nic nepokazíte, pokud svým blízkým věnujete poukaz do jejich oblíbeného obchodu, restaurace nebo třeba na zážitkový pobyt.

Balící papír na dárky k mnoha příležitostem

K trendům posledních let patří balení dárků do netištěného recyklovaného balicího papíru. Jestliže takový balíček dozdobíte barevnou stužkou, kouskem větvičky a ručně vyrobenou jmenovkou, úspěch bude zaručen. Balicí papír pak můžete jednoduše použít znovu a neomezuje vás pouze na vánoční příležitost. Dostanete-li dárky v klasickém barevném papíru, pečlivě ho zbavte lepenky a odneste do nejbližšího modrého kontejneru. V recyklačním procesu pak dobře poslouží k výrobě dalších obalových materiálů.

Zdroj: neziskový projekt TrashMade, Rema systém (recyklace elektrozařízení)

Foto: Pixabay.com

Vánoce v souladu s přírodou - recyklujte a využijte přírodní materiály patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravý život

 • Jiřina 04.02.2018 14:02 Imunita

  Beru B12, B6, lecitin, v tobolkách. Nevěřím těm t-zv. xy v jednom,vitamíny beru každý zvlášť…

 • Jiřina 29.01.2018 20:01 Imunita

  Terezo, já jsem teda spíše pro doplňování vitamínů prostřednictvím stravy... Ale chápu, ne vždy je…

 • Majka 29.01.2018 20:01 Ve zdravém těle, zdravý duch

  Ireno, tak Bion3 je podle mě skvělá volba. Bereme je celá rodina a to na doporučení doktoky.…

 • Kluzká 28.01.2018 10:01 Vitaminy ve stravě

  Je možné si vyzvednout někde na výdejně ty doplňky z guaranaplus.cz?

 • Osobně mám také velmi dobrou zkušenost s tímto eshopem https://eshop.guaranaplus.cz/ Nejen že je…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku